30 Aralık 2012 Pazar

Diyet, Kas Kaybı, Yağ Oranı, Power Plate!

Bir süredir hem spor hocam, hem de diyetisyenim vücut yağ oranımda azalma gördüklerini söylüyorlar. Benim için büyük saadet. Hangi kadın daha, daha, çok daha ince olmayı istemez ki! 

Hayattaki altın kurallardan biri her ne yaparsak yapalım "abartmamak". Lakin asıl önemli olanı sanıyorum abarttık mı, hala güvenli alanda mıyız tespit edebilmek. Konu diyet ve spora geldiğinde, herkesin kendi kafasındaki "ideal" ile çevresindekilerin kafalarındaki "ideal" birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bende de durum bu. Çevremdekiler artık zayıflama, bu kadar yeter derken, bir tık daha inceleyim, daha iyi hissedeceğim diye düşünmekten kendimi alamam. Bu tehlikeli sınırları kendim için spor hocası ve diyetisyenle birlikte hareket ederek bertaraf ediyorum. Peki onlar da bana yağ oranını arttıralım diyorsa ne yapmak lazım? Bir süre yok canım, ben hala tombul bir insanım diye direndikten sonra çare aramak lazım elbette.

Diyetisyen değilim ama son beş yıldır diyetisyen kontrolünde beslendiğim için epeyce bilgi sahibi oldum. Aslına bakarsanız kilo kaybetmek çok büyütülecek bir mevzu değil. Ancak bilinçsiz yaptığımız diyetlerde yağlarımızdan değil, kaslardan kayıp yaşayabiliyoruz. Çünkü vücut açısından en kolayı proteini parçalamak. Yağ yerine, kasları kaybetmeyi vücudumuz daha kolay buluyor. Anoreksik hastalarda böbrek rahatsızlıkları da görüldüğünü okumuştum. Zira parçalanan kasları vücuttan atmaya çalışan böbrekler çok zorlanıyormuş. 

Benim gibi vejetaryen beslenme düzenine sahip bir insanın kas kitlesini arttırması hiç de kolay olmuyor. Zira protein açısından zayıf beslendiğim dönemler, bırakın kas kitlemi arttırmayı, yaptığım spora rağmen mevcut kaslarımı korumam bile zorlaşıyor. Bir süredir, protein açısından zengin beslenmeye çalışıyorum ki, kaslarım artsın. Bunun en kolay yolu, yumurta yemek benim için. Akşam yemeği olarak bir yumurtanın tamamı ve ikinci yumurtanın beyazını 30 gram peynirle pişirip yiyorum. Yumurta yemek de benim için bir azap olduğundan, kurutulmuş domates, kavrulmuş pırasa, kavrulmuş pazı gibi alternatiflerle akşam yemeklerimi daha leziz hale getirmeye çalışıyorum. 

Yumurtanın alternatifi, baklagillerden tüketmek. Ancak diyetisyenimin bana öğrettiği üzere, yumurtada 6 gram protein var ve vücudumuz bunun tamamını kullanabiliyor. Baklagiller de protein açısından zengin. Ne var ki, vücudumuz baklagillerdeki proteinin tamamını kullanamıyor. Yumurtadan fenalık geldiği zamanlar, nohut, barbunya, fasulye gibi alternatifleri yiyorum. Ama önceliğim yumurta oluyor.

Beslenmenin yanında kaslarım için ne yapabilirim diye bir düşündüm. Spor salonuna gidiyorum ancak diyetisyenim artık saatler boyunca kardiyo yapmamı önermedi. Daha kısa sürelerde daha kasa yönelik çalışmalar yapmalıymışım. Tam benlik! Spor salonuna o kadar gitmeme rağmen hiç tanışmadığım aletler var. Sanki o aletler ancak kaslı abiler içinmiş gibi gelmişti hep. Ben tatlı tatlı koşu bandında yürür, koşar, yogamı, pilatesimi yapar, biraz da bacak kasları için çalışıp ayrılırdım. Ta ki spor hocam ve diyetisyenim anlaşmış gibi aynı şeyi söyleyene kadar. 

Spor hocam bana yeni bir program yazdı, dün itibarı ile başımda tek tek ne kadar antin kuntin ve uzay aracı gibi görünen alet varsa hepsinde çalıştık. Benim tüm makinelerdeki ayarlarım hep minimumda ama olsun :) bir yerden başlamak lazım. İlk seti tamamladığım için kendimle gurur duydum, mesafeli duruşumu bozmuş olmak bana iyi geldi. Bugün muhtelif kaslarım ağrısa da, kendim için iyi bir şey yapmış olmanın verdiği haz çok hoş.

Kas egzersizleri yanında bir tavsiye de power plate idi. Oldum olası titreyen, ben yan gelip yatarken beni inceltecek, toparlayacak lüzumsuz aletlere karşıyımdır. Zira nedense kendimi zorlamadan, düzenli birtakım değişiklikler yapmadan sonuç alabileceğime inanmam. Power plate de benim için bu kategoride idi, ta ki spor hocamla bir deneme seansı yapana kadar. Öncesinde on dakika ısınıyorum. Ardından yarım saat power plate ile çalışıyorum. Ben sanıyordum ki, ben takılacağım power plate beni çalıştıracak. Aman efendim nerdeeee. Power plate yardımı ile canhıraş debelenmeye devam. Özellikle benim gibi vücut ağırlığı az, kaslarını geliştirmek isteyenler için birebir deniyor. Bakalım gerçekten işe yarayacak mı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder